<< Chlorophyllum molybdites, dežnikasta zelenolistka | Gobe | Chlorophyllum rhacodes, rdečeča zelenolistka >>
Chlorophýllum oliviéri (Barla) Vellinga (2002)
Rod: Chlorophyllum - zelenolistke
ZNAČILNOST: spada v skupino dežnikom (Macrolepiota) podobnih gob, pri katerih meso na ranjenih mestih pordeči. Sprva je klobuk dokaj svetlo rjavo obarvan, bet je bel, kasneje pa površina klobuka razpoka v velike luske, ki jih dež lahko izpere in je vse bolj temna.
KLOBUK: 5-12 (15) cm, sprva kroglast, kmalu je polkrožen, rjavo-olivne barve na temnejši podlagi, z velikimi, ravnimi, rjavimi, temnimi ali bledimi grobo vlaknastimi kosmiči.
TROSOVNICA: lističi so gosti, široki, pri betu prosti, kremasto beli, na pritisk postanejo oranžno rdeče barve, zlasti na ostrinkah lističev.
BET: 7-15 x 0.7-1.5 cm, valjast, votel, proti dnišču polagoma kroglasto zadebeljen, z naglim prehodom iz beta, dvojni obroček pa lahko pri starih gobah premikamo po betu, ki je gladek in vlaknat.
MESO: belo, nežno, na prerezu se v trenutku obarva rdeče, kasneje pa postane rjavo, je prijetnega vonja in okusa.
TROSI: 8-12 x 6-8 µm, elipsasti, jajčasti, trosni prah je bel, cheilocistide so kroglastih oblik.
RASTIŠČE: raste na gozdnih jasah in obronkih, razmeroma pogosto rastejo v urbanih in ruderalnih habitatih (plevel, požgana zemlja, plazovi in podobno), poleti in jeseni.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: pogojno užitna, surova je lahko škodljiva. Užitna šele po prekuhavanju, uporabimo samo klobuk, ker je bet tako trd, da je neuporaben.
Podobna Chlorophyllum rhacodes, rdečeča zelenolistka ima klobuk približno enako širok kot je dolžina beta, je cimetastorjave barve na beli površini, kosmiči na klobuku so gladki, zadebeljeni gomolj pa ima iz beta blag prehod; cheilocistide so ovalnih oblik. Podobna je tudi Chlorophyllum brunneum, vrtna zelenolistka, ki je strupena vrsta, uspeva pa tudi v rastlinjakih in jo spoznamo po kratkem in debelem betu, ki je približno enako dolg kot je širina klobuka, bet ima v dnišču velik gomolj s stopničastim robom; cheilocistide so kijastih oblik. Nekoliko podoben je tudi Leucoagaricus nympharum, dekliški kukmakovec, ki ne rdeči tako močno in je bolj bel po betu in klobučku, ki ima kvečjemu 10 cm širine. Enake velikosti, z gladkim belim betom in zvezdasto razpokanim klobukom je Macrolepiota permixta, sramežljivi dežnik, ki ga pogosto napačno enačijo z rdečečo zelenolistko.
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Lepiota olivieri Barla (1886), Lepiota rhacodes var. olivieri (Barla) Barla (1889), Macrolepiota olivieri (Barla) Wasser (1980), Macrolepiota rhacodes f. olivieri (Barla) de Kok (1998), Macrolepiota rhacodes var. olivieri (Barla) Barla (1889), Mastocephalus olivieri (Barla) Kuntze (1891)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 312